Як отримати підтвердження догляду
за особою з інвалідністю?
( актуально в світлі наявності підстави по догляду в Законі Україні «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»)

Догляд та категорії інвалідності
Догляд за особою з інвалідністю (дитиною з інвалідністю), згідно з Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» – це сукупність соціальних послуг, спрямованих на соціально-побутову допомогу та підтримку, захист і забезпечення життєдіяльності особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю).
Якщо особа не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися, вона вважається такою, що потребує стороннього догляду на постійній основі. Особи, яким встановлено перша група інвалідності Медико-соціальною експертною комісією, в обов’язковому порядку призначають потребу в сторонньому догляді, що і відображається в довідці до акту МСЕК, а також у Виписці з акту огляду медико-соціальною експертною комісією форми 157-1/о, передбачена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30 липня 2012 р. № 577. Таким чином, особа, якій було встановлено інвалідність першої групи, має право отримати таку виписку про її статус такої особи з інвалідністю.
Існують дві категорії осіб з інвалідністю першої групи – підгрупи «А» і «Б».
До підгрупи «А» першої групи інвалідності належать особи з виключно високою мірою втрати здоров’я, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і які фактично не здатні до самообслуговування.
До підгрупи Б першої групи інвалідності належать особи з високою мірою втрати здоров’я, значною залежністю від інших осіб у забезпеченні життєво важливих соціально-побутових функцій і які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.
В інших випадках, особам з інвалідністю другої, та деяким особам з першою групою, сторонній догляд може бути призначений при підтвердженні МСЕК:
- порушень функцій організму внаслідок невиліковної хвороби, через що вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
- громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями, внаслідок який вони потребують постійного догляду;
- людям з інвалідністю першої чи другої групи, що виникла внаслідок психічного розладу (таким особам догляд призначається за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони України від 31.07.2013 р. № 667).
Висновки ЛКК для осіб з порушеннями функцій організму
Питання медико-соціальної експертизи регулюються однойменною постановою Кабінету міністрів України від 03 грудня 2009 р. № 1317, якою затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Залежно від захворювання (наявності когнітивних порушень або неможливості пересуватися), хворому треба отримати один з наступних Висновків ЛКК.
1.Висновок ЛКК (форма 80-4/0) «Про порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» (Преглянути, скачати Висновок)
2.Висновок ЛКК форми 080-2/о «Про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійної основі» (надаються згідно з наказом МОЗ України «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я» від 09.03.2021 № 407). (Преглянути, скачати Висновок)
Алгоритм отримання Висновку
- 1. Звернутися до сімейного лікаря з проханням заповнити довідку форми № 025/о або 027/0 «Медична карта амбулаторного хворого та подати її на Лікарсько-консультативну комісію з метою отримання Висновку форми 080-2/о або форма 80-4/0.
- 2. Слідувати вказівкам сімейного лікаря, який направить хворого на лікарсько-консультативну комісію за певною адресою або при закладі, де лікується хворий (всі лікарі, які є членами комісії, ставлять свій підпис на довідці ЛКК, або зазвичай цю довідку самостійно видає сімейний лікар на підставі записів в амбулаторній карті хворого протягом 15 хвилин. У довідці ЛКК повинно бути написано «потребує постійного догляду» або потребує стороннього догляду»). На підставі цієї довідки ЛКК голова комісії видає хворому Висновок форми 080-2/о або форми 80-4/о, в якому буде підкреслено вид догляду, якого потребує хворий.
- 3. Перевірити, що у Висновку форми 080-2/о або форми 80-4/о є запис «видано безстроково».
Якщо комісія видає зазначений висновок тільки на певний строк (6 міс. або один рік, то нагадати голові комісії, що Згідно з п. 11 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о ….», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09 березня 2021 р. № 407, особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково.
Зазвичай процедуру отримання висновку можна пройти за один день.
Адвокат ОЛЕНА БУСОЛ
Якщо ви хочете оформити догляд за особою з інвалідністю, та не знаєте юридичні нюанси всієї процедури, – в такому випадку звертайтесь до адвокатського бюро “ОЛЕНИ БУСОЛ”.
Наші знання та досвід допоможуть ефективно та на високому рівні вирішити Вашу справу. Отримайте консультацію вже зараз!