Свідотство КС № 10613/10

Надання правової допомоги в сфері корупції та захисту прав інтелектуальної власності

адвокатське бюро

Виключений з обліку за часів СРСР. Чи є я військовозобов’язаним?

Виключений з обліку

Петро, 30.10.1967 р.н.
У 1986-1988 роках проходив строкову службу в лавах радянської армії, маю звання сержанта та військовий квиток зразка СРСР. У 2012 році, під час дії Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»,
мені виповнилось 45 років, і я, маючи військове звання сержанта, повинен був бути виключений з військового обліку, відповідно до діючого тоді закону. На жаль, у той час я не звернувся до військомату та не зробив у військовому квитку відповідний запис про виключення з військового обліку. Тим не менш, виключення з військового обліку повинно було відбутись самим фактом досягнення граничного віку перебування у запасі. Останній раз оновлював дані (тоді ще у військоматі) у 2004 році, повісток не отримував. Дані згідно нового закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» не оновлював, згідно викладеного вище не вважаю себе військовозобов’язаним.

Питання:

Чи поділяєте Ви мою думку про те, що я не є військовозобов’язаним?
Якщо так, то як довести поліції, представникам ТЦК, які можуть зупинити мене на вулиці, що я не є військовозобов’язаним? Бажано без відвідування ТЦК.

Якщо ні, то чому?

Відповідь

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до статті 28Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», запас військовозобов’язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов’язаних (ч.1), Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

  • 1) перший розряд – до 35 років;
  • 2) другий розряд – до 60 років (ч. 2). До даної норми законодавцем вносилися зміни, які не розповсюджуються на Ваш випадок. Раніше, на час досягнення Вами 45-річного віку, норму було викладено таким чином:

«Військовозобов`язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

  • 1) перший розряд – до 35 років;
  • 2) другий розряд:
    рядовий склад – до 40 років;
    сержантський і старшинський склад:
    сержанти і старшини – до 45 років;
    прапорщики і мічмани – до 50 років.

Згідно частини 4 вказаного Закону граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві».

Відповідно до ч. 1 ст. 32 чинного закону, військовозобов’язані, які досягли граничного віку перебування в запасі, а також визнані військово-лікарськими комісіями непридатними для військової служби, виключаються з військового обліку і переводяться у відставку.

Відповідно до статті 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Станом на сьогодні Ви не є військовозобов’язаним, оскільки були виключені з військового обліку за віком, відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», в редакції на 30.10.2012 р., яка діяла на момент досягнення Вами 45-річного віку (граничного віку перебування в запасі), а закон зворотної сили не має.

Разом з тим, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 р. № 3633-IX, встановлює для громадян певні обов’язки, а саме:

відповідно до ч. 1 ст. 22 – громадяни зобов’язані: з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України – за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України – за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до ч. 3 зазначеного закону, у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.

У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до абз. 7 п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень звільнені зі служби громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають спеціальні звання (класні чини), в тому числі у зв’язку з виходом на пенсію, з Міністерства внутрішніх справ України, Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, органів та підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Служби судової охорони, органів прокуратури, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Бюро економічної безпеки України, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов’язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання.

Якщо Ви не мали спеціального звання, до Вас ця норма не відноситься.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 зазначеного закону, у період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 32 зазначеного закону, у період дії воєнного стану та/або під час мобілізації (крім цільової) поліцейський має право вимагати в особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років пред’явлення нею військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.

Відповідно до ч. 6 статті 22 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 р., у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до абзацу 7 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМ України від 30 грудня 2022 р. № 1487, РТЦК та СП забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-облікових документів.

Згідно з п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ТЦК оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов’язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

ВИСНОВОК

Таким чином, ураховуючи надані вихідні дані, відповідно до закону, Ви не є військовозобов’язаним. У розумінні Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», Ви також не є резервістом, і не є призовником.

Проте закон зобов’язує Вас під час воєнного стану та мобілізації  завжди мати з собою військово-обліковий документ із відміткою про виключення з військового обліку.

Так само відомості про виключення Вас із військового обліку повинні бути внесені до відповідних державних реєстрів.

Військово-обліковий документ підтверджує, що всі необхідні дані про громадянина та його військовий статус є в системі військового обліку. Під час мобілізації мати такий документ повинні всі чоловіки віком від 18 до 60 років, зокрема й ті, які не є військовозобов’язаними.

Для того, щоб підтвердити свій статус виключеного з військового обліку, та відповідно, невійськовозобов’язаного, Ви повинні надати до ТЦК та СП копію наказу про виключення з обліку.

 Якщо Ви не маєте копії відповідного наказу, необхідно подати заяву, з проханням видати довідку про виключення з військового обліку, до Центру комплектування та соціальної підтримки, вказавши підставу виключення з обліку та надавши всі відповідні підтверджуючі документи. Після цього, Центр комплектування та соціальної підтримки повинен видати таку довідку або наказ про виключення з обліку.

Ви можете подати таку заяву до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки Укрпоштою, цінним листом, з описом вкладення (документів), кур’єрською доставкою, із зазначенням номеру телефону ТЦК та СП.

Також витребувати відповідну довідку можна через подання адвокатом Адвокатського запиту до ТЦК та СП, строк виконання якого становить не більше, ніж 5 днів із дня його отримання органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань.

Нормативно-правові акти, які використовувалися при підготовці Консультаційного висновку:

  • Конституція України.
  • Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» в редакціях 2012 та 2024 р.
  • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 р. № 3633-IX.
  • Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
  • Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений Постановою КМ України від 30 грудня 2022 р. № 1487.
  • Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154.

Керуючий АБ, адвокат,
Доктор юридичних наук,
Старший науковий співробітник Олена Юріївна Бусол

Напишіть нам

    ×
    Записатись на консультацію

      ×
      Write to us

        ×
        Book a consultation

          ×
          0
            0
            Ваш кошик
            Ваш кошик порожнійПовернутися до магазину