Засуджений та виключений з обліку не підлягає мобілізації

Розглянемо випадок, коли громадянин був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. За Законом, який діяв на момент засудження у 2016 р., він був виключений з військового обліку, саме як такий, що був «раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину», про що є відмітка в його тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного.
У 2000 р. він знову вчинив тяжкий злочин, проте отримав умовний строк покарання – 2 роки. Чи можуть його призвати на військову службу під час мобілізації?
Зараз вже не діє норма закону, відповідно до якої він був виключений з військового обліку. Проте, за відсутності такої норми, станом на сьогодні він не втратив свій, набутий у 2016 р. статус виключеного з обліку, а значить – невійськовозобов’язаного.
Які умови для мобілізації засуджених у 2025 р.?
У 2025 р. на військову службу під час мобілізації можуть бути (а значить – не обов’язково) призвані такі засуджені, яких було звільнено від відбування покарання з випробуванням.
Виключення з цього, тобто – з можливості їх мобілізації, становлять засуджені, які вчинили такі злочини:
- 1) проти основ національної безпеки України;
- 2) умисне вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством;
- 3) особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень
- 4) передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України;
- 5) службові особи, які займали особливо відповідальне становище.
Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Нагадаю, що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані.
Можуть бути порушені Конституційні права виключеного раніше засудженого
Відповідно до статті 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод, але тільки не передбачені зокрема статтею 58 цієї Конституції.
Станом на 2000 р., коли особи вчинила новий злочин, та на сьогодні – 2025р., вона так само не вважається військовозобов’язаною, якщо була виключена з військового обліку за п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», в редакції 2016 р., коли вчинила злочин вперше, а закон зворотної сили не має.
Виключений з військового обліку засуджений не відноситься до жодної із зазначених у Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу» категорій, зокрема не є військовозобов’язаним, не перебуває в запасі, оскільки виключений з обліку у 2016 р. і підтверджуючих документів про взяття його на облік знову, немає.
Після виключення з військового обліку особа перестає бути військовозобов’язаним, а тому на неї не поширюються закони про військовий обов’язок та військову службу. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним – особа не повинна знову ставати на військовий облік, окрім випадку, коли вона робить це добровільно, та якщо Заяву на взяття її на військовий облік особи до ТЦК та СП не подавала. Обов’язку самостійно оновити персональні дані для виключених із військового обліку осіб, нормативно-правовими актами не встановлено.
Згідно з законодавством, взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають громадяни, які були зняті, звільнені, але не виключені з військового обліку. Якщо особу було саме виключено з військового обліку, то повторному взяттю на такий облік вона не підлягає.
Європейський суд з прав людини зазначає, що принцип унеможливлення зворотної дії закону в часі не застосовується тільки, коли нове законодавство ставить особу в сприятливіший стан.
Конституційний Суд України встановив, що існуюче становище людини не повинно бути погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.
Тож повторне взяття особи на військовий облік, на підставі нових законів, якщо її вже було виключено з обліку остаточно в 2016 р. за підставою вчинення раніше тяжкого та особливо тяжкого злочину, є дією, яка погіршує її існуюче становище, та є обмеженням її конституційних прав і свобод.
Є нюанс – обов’язок мати з собою військово-обліковий документ
Проте, тут є один нюанс – закон зобов’язує громадянина України під час воєнного стану та мобілізації завжди мати з собою військово-обліковий документ, зокрема й з відміткою про виключення з військового обліку. Такий обов’язок встановлений для всіх чоловіків віком від 18 до 60 років, та навіть тих, які не є військовозобов’язаними.
Так само відомості про виключення особи із військового обліку повинні бути внесені до відповідних державних реєстрів.
Якщо особи немає в реєстрах, або в реєстрі міститься помилкова інформація про те, що вона перебуває на обліку, то є небезпека, що під час перевірки документів громадянина попросять підтвердити свій статус виключеного з військового обліку, на якому він наполягає.
У такому випадку громадянину потрібно звернутися до ТЦК та СП з заявою про проставлення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» та «Резерв+») стосовно нього відмітку «Виключений з військового обліку» відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 «був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину» в редакції, яка діяла станом на 2016 р. На підтвердження – надати до ТЦК та СП копію тимчасового посвідчення військовозбов’язаного.
Отже, отримання умовного строку покарання за вчинення тяжкого злочину у 2000 р., тобто коли особа вже виключена з військового обліку, не є підставою для того, щоб вважати її знову військовозобов’язаною.
Чи можуть засудженого призвати на військову службу під час мобілізації?
Можуть, але не обов’язково, та за умови трьох факторів:
- Такого засудженого було звільнено від відбування покарання з випробуванням.
- Раніше засуджений не був виключений з військового обліку.
- Виключений з військового обліку засуджений не має підтверджуючих документів про те, що він був раніше виключений.
ОЛЕНА БУСОЛ, адвокат