Підготовка позову та інших процесуальних документів
ЧИ ВАРТО КЛІЄНТУ САМОСТІЙНО ПИСАТИ ПОЗОВ?
Так, клієнт може, використовуючи зразки в інтернеті, написати позов, і це обійдеться йому безкоштовно. А чи буде такий позов прийнятий судом? Чи не буде в подальшому, за результатами розгляду справи, відмовлено у задоволенні позовних вимог? У зв’язку з нерозумінням багатьма клієнтами специфіки роботи адвоката, тонкощів процесуального законодавства, самостійне написання позовної заяви може загубити всю справу. Адже написанню позову передує ретельна та всебічна підготовка адвокатом.
ЩО ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ПОЗОВУ?
Написання позову — це кінцевий етап його підготовки. Головним етапом роботи адвоката є попередня підготовка до цього самого написання.
З 2017 року вступили в дію нові процесуальні кодекси (зокрема, Цивільний процесуальний кодекс, Господарський процесуальний кодекс, інші). Одним з важливих нововведень стало те, що всі докази мають бути подані разом з позовною заявою. В подальшому долучення матеріалів становить складнощі та вимагає від адвоката додаткових зусиль, а для клієнта, який бажає зробити це самостійно, може взагалі виявиться неможливим.
На етапі підготовки потрібно вирішити: 1) Які докази потрібно подати? 2) Яким чином можна отримати матеріали, яких не вистачає? 3) Які документи або інформацію потрібно витребувати через суд? 4) Чи достатньо в клієнта доказів для підтвердження заявлених вимог? 5) Чи потрібує справа звернення до установ, підприємств і організації тощо, з адвокатським запитом? 6) Чи потрібно проведення експертиз? 7) Яких свідків треба залучити? 8) Чи не пропущений процесуальний строк подання позову? І так ділі.
Іншим важливим аспектом підготовки є аналіз чинного законодавства. Адвокату потрібно перевірити чи не зазнали нормативно-правові акти останнім часом змін. Підготовка позову з зазначенням вже скасованих норм, може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог та програшу справи. Саме тому дуже ризиковано користуватися шаблонами позовних заяв.
Наступним етапом підготовки позову є вивчення практики Європейського Суду з прав людини, аналіз судової практики та правових позицій Верховного Суду. З 2017 року в процесуальних кодексах України передбачено необхідність врахування судами правових позицій ВС щодо застосування певних норм права. Наявність практики ВС у позові важливою, адже іноді й самі судді не ознайомлені з усіма змінами законодавства. Досвідчений адвокат обов’язково урахує при підготовці позову всі останні зміни з вашого питання, що значно підвищує шанси клієнта на виграш справи.
Одним з нюансів підготовки позовної заяви є правильне визначення належного відповідача та формулювання позовних вимог. Також треба обрати вірний спосіб захисту. Верховний Суд зазначив, що обрання неналежного способу захисту є самостійною підставою для відмови в позові (Постанова ВП ВС від 06.04.2021 р. по справі № 910/10011/19).
Таким чином, клієнт може бути правий у своїх вимогах та доводах, але якщо вимоги позову сформульовані невірно, то суд може прийняти й помилкове рішення.
Важливим аспектом, на який варто звертати увагу клієнту, що суду притаманний принцип змагальності сторін у судовому процесі. Суд не зобов’язаний збирати докази (за певними виключеннями) або встановлювати істину в справі, не повинен вас захищати або робити скидку, зважаючи на ваше положення. При програші справи повторно звернутися до суду з аналогічним позовом буде неможливо.
А чи зможе клієнт повною мірою змагатися зі стороною, без правової допомоги адвоката? Відповідь очевидна.
ЧАС НА ПІДГОТОВКУ ПОЗОВУ
Якщо позовна давність спливає, слід поспішати з підготовкою та поданням позову до суду, а це може зробити якісно лише адвокат. Аналіз справи, підготовка і написання заяви займає якнайменше декілька днів, і до кількох тижнів.
Слід ураховувати, що справа у адвоката не одна, він має договори з декількома клієнтами — можливі відрядження, засідання, лікарняні, відпустки, справи клієнтів, які звернулися раніше. Підготовка до написання позову для запуску провадження у справі має проходити в спокійному темпі, що гарантує високу якість правової допомоги.
Тому, не зволікайте зі зверненням до адвоката, адже результат не може бути миттєвим, в більшості випадків потрібен час для підготовки.