Нюанси бронювання працівників критично-важливих підприємств

Згідно з п. 26 Порядку бронювання, затвердженого постановою КМУ № 1332, у разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.
Державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством, критично важливою установою, подає список засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження уповноваженою особою державного органу ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.
Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків (п. 4).
Відповідно до п. 57 Порядку, затвердженому постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р., питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями комісією не розглядаються.
Відповідно до п. 58 Порядку, органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5. До Заяви додаються документи: клопотання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних (у разі бронювання не через Дію).
За роз’ясненням змін до Порядку про бронювання (Постанова КМУ № 76), прийнятого Урядом 22 листопада 2024 року Міністерством економіки України, визнані Мінстратегпром, критично важливі підприємства зі сфери ОПК, як і раніше матимуть можливість бронювати 100 % своїх працівників. Так, 22 листопада Уряд постановою № 1332 запровадив нові вимоги до підтвердження критичності підприємств для збереження бронювання своїх співробітників. Ухвалені зміни напрацьовані з урахуванням ключової вимоги – забезпечити баланс між обороноздатністю держави та економікою.
Оновлений порядок бронювання передбачає що приватні підприємства для отримання статусу критичного повинні відповідати двом обов’язковим критеріям:
- нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис.грн. на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не меншою за 20 тис. грн.
- підприємство обов’язково не повинно мати заборгованості зі сплати всіх податків.