Лекало «ідеальності» від клієнта. Чи може адвокат програти справу?
Адвокат “повинен” виконувати всі вказівки клієнта – так чи ні та чому
Є такі категорї клієнтів – придумав собі, що справу він виграє, якщо надасть свої вказівки адвокату. Адвокат, на думку клієнта, завжди повинен бути згоден із ним, і, не замислюючись, виконувати всі його побажання, у спосіб, придуманий ним та у строк, визначений ним також.
На початку звернення до адвоката, відносини з ним здаються клієнту ідеальними, безхмарними, сповненими, іноді, необгрунтованих надій.
І раптом, після усної консультації від адвоката або отримання від нього письмового висновку, який клієнту «не підходить», адже свідчить про неможливість, передчасність або недоцільність певних дій, відносини клієнта до адвоката різко змінюються.
Після отримання консультації, на якій адвокат, користуючись як фахівець у сфері права, чиним і доречним до застосування, законодавством, роз’яснив клієнту неможливість діяти таким чином, як придумав клієнт, в останнього виникає розчарування від невиправданих очікувань. Клієнт наполягає, щоб адвокат діяв під його пильним керівництвом, та вів справу тільки так, як бачить її клієнт, а не відповідно до закону. Зачарований клієнт, до того ж, не обізнаний на тонкощах правової науки, знаходиться в стані зміненої свідомості. «Туфелька виявилася малого розміру», та не підійшла.
Але ж у завдання адвоката не входить причаровувати та обіцяти, якщо це протирічить законодавству або прямо шкодить клієнту. Тут клієнт може дорікати адвокату на його «нехорошість», не ідеальність. Виходить, до адвоката не підійшло це лекало ідеальності, яке прикладав до нього клієнт.
Такий клієнт не бажає користуватися рекомендаціями адвоката, адже йому вони не підійшли. Тож клієнт, собі на шкоду, продовжує діяти так, як хоче. На переконання такого клієнта, якщо рекомендацією адвоката не можна скористатися, адже в клієнта є «краща думка», то адвокат – поганий. Після неправильних дій клієнта, його ситуація неодмінно буде погіршуватись, а в кінцевому рахунку в нього завжди буде винним саме адвокат.
Спочатку клієнт ідеалізує адвоката, співає йому дифірамби. Зайвий первинний екстаз і некомпетентність клієнта неодмінно призводять до невдачі. Тоді клієнт стає агресивним, і дивиться вже косо. І зручна туфелька одразу перетворюється на незручний чобіт.
Іноді клієнт ставить адвокату запитання, чи точно він виграє справу? Так, на це питання можна відповісти, якщо у клієнта є підписаний з адвокатом договір про надання правової допомоги під ключ, з відповідними оговореними умовами щодо виграшу та оплати за виграш справи (гонорар успіху).
Проте, що стосується конкретних окремих доручень клієнта, слід розуміти, що адвокат – це професіонал, фахівець у галузі права, якому надані повноваження щодо здійснення правової допомоги клієнту. Обіцянка виграшу всієї справи клієнта, у випадку виконання адвокатом певного доручення, є порушенням етики адвоката.
Повноваження з надання правової допомоги адвокат набуває, попередньо вивчаючи правові дисципліни, а також супутні, зокрема психологію, в університетах. Перед тим, як стати адвокатом високого професійного рівня, адвокат часто тривалий термін служить у державних органах, здебільше – правоохоронних, і не тільки.
Часто шлях набуття адвокатом професійних знань включає його роботу помічником адвоката, або – проходження стажування в Раді адвокатів України та Вищій школі адвокатури Національної асоціації адвокатів України, складання кваліфікаційного іспиту та щорічне підвищення кваліфікації. Постійний аналіз вітчизняного та європейського законодавства, представництво та захист у судах, робота з клієнтами, свідками, безперервне спілкування з колегами, і є тією базою, яка дає адвокату можливість надавати якісну професійну допомогу клієнту.
Категорія “потрібно зробити” без будь-яких, наданих для аналізу, документів
Інша категорія клієнтів – ті, які не ставлять конкретних завдань або питань адвокату, а хочуть, щоб адвокат здогадався про їх проблему, до того ж, без будь-яких, наданих йому для аналізу, документів. Такі клієнти звертаються до адвоката з однією фразою на кшалт: «Потрібно отримати відстрочку від мобілізації», залишаючи адвоката в здогадках щодо наявної у клієнта конкретної проблеми, яка потребує вирішення саме у його випадку, яка заважає йому самостійно отримати таку відстрочку.
Клієнт не розуміє, що вивчення та аналіз саме його конкретної ситуації, адже не буває зовсім однакових випадків – нюанси в кожного можуть бути різноманітними, вироблення стратегії дій, підбір та вивчення відповідного законодавства, потребує часу та зусиль адвоката, а тому не можуть бути безкоштовними. Це – «хліб адвоката», як і будь-яка оплачувана робота клієнта за місцем його основної роботи.
Висновок
Тож клієнт повинен не зачаровуватися адвокатом, а звернувшись за правничою допомогою, не вдаватися до самодіяльності, а вірити йому та чітко слідувати його рекомендаціям.
Чи може адвокат програти справу? Ні. Адвокат призначений для надання, і надає правову допомогу, а цей процес не може бути програшним.
Керуючий АБ, адвокат Олена Бусол
Стаття також опублікована в «Юридичній Газеті online» за посиланням: