Алгоритм дій задля унеможливлення мобілізації працівника критичного підприємства, який планує отримати відстрочку по бронюванню

1. Оновлення даних та подання на бронь
Умовою подання на бронь через портал Дія є попередньо оновлені дані військовозобов’язаного працівника та підтвердження підприємством про належну йому заробітну плату в розмірі не менш ніж 20 тис. грн. за кожен місяць останнього кварталу.
Для уникнення відвідування ТЦК та СП, слід оновити дані через Резерв+.
У разі з’явлення в Резерв+ статусу «У розшуку» або іншого небажаного статусу, слід звернутися особисто до ТЦК та СП для оновлення даних і, за необхідності, отримання нового військово-облікового документу, обов’язково маючи при собі другий примірник оригіналу Листа підприємства до ТЦК та СП про те, що працівник підлягає (має право) та визначений підприємством для бронювання. Перший примірник Листа повинен бути заздалегідь надісланий підприємством до ТЦК та СП. Така процедура застрахує працівника від призову на військову службу під час оновлення даних.
Вимога ТЦК та СП пройти військово-лікарську комісію, разом з оновленням даних, є законною.
2. Заява (повідомлення) про право на відстрочку
Згідно з положеннями Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні, в тому числі, особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Тобто, з метою ведення ТЦК та СП спеціального обліку військовозобов`язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов`язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про наявність таких підстав.
Право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов`язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб ТЦК та СП. При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Тож, у семиденний строк після бронювання працівнику необхідно подати до ТЦК та СП особисто, або надіслати Укрпоштою Заяву (повідомлення) про право на відстрочку, відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487. До Заяви долучити Витяг з Наказу Мінекономіки, отриманий у свого роботодавця, що є документом, який підтверджує бронювання від мобілізації.
Під час відвідування ТЦК та СП мати при собі копію Заяви, накладну Укрпошти, Опис вкладення, пред’явити службовій особі ТЦК та СП.
При бронюванні підприємством працівника через Дію, законодавством не передбачено повідомлення про це ТЦК та СП працівником. Проте, щоб убезпечити себе від призову на військову службу під час мобілізації, будучи заброньованим, можна додатково надіслати заяву до ТЦК та СП з проханням підтвердити факт перебування або причини не перебування на спеціальному обліку та в системі «Оберіг» як заброньованого, або надіслати Адвокатський запит з цього ж питання.
Згідно з п. 24 Порядку бронювання, затвердженого постановою КМУ № 1332, керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
- дату народження;
- ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
- дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.