Свідотство КС № 10613/10

Надання правової допомоги в сфері корупції та захисту прав інтелектуальної власності

адвокатське бюро

Алгоритм оформлення відстрочки від призову на військову службу по догляду під час мобілізації

оформлення відстрочки по догляду

В цій статті ми покроково розглянемо як оформити відстрочку по догляду за пунктами 9, 13 та 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» – відповідно до Постанови КМУ 560 з урахуванням змін від 16.08.24 року.

Отже почнемо з того, що військовозобов’язаному, у якого є підстави для отримання відстрочки по догляду, необхідно зібрати пакет документів, що підтверджують право на відстрочку та подати заяву за затвердженою формою на ім’я голови комісії районного або міського ТЦК. (зразок оновленої заяви на відстрочку )

Чи можна заяву на відстрочку відправляти поштою

У Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період прописано, що військовозобов’язані повинні особисто подати заяву. І вже на цьому етапі у багатьох виникають питання, так як більшість не має бажання з’являтися в центр особисто. Чому не можна відправляти заяву на відстрочку поштою? Тому що, і скоріш за все, більшість ТЦК та СП будуть тлумачити цей пункт буквально і категорично відмовлятимуться розглядати направлені поштою заяви. Однак, обов`язок «особисто подати заяву» не означає «особисто прибути». По суті Ви ж можете її особисто відправити. На практиці також вже трапляються випадки, що деякі ТЦК і СП приймають та розглядають заяви направлені поштою і надають відповідний результат. Та поки в Порядку не буде прямо прописано, що заява, направлена поштою, підлягає розгляду – доти це буде як «лотерея». Ми все ж, виходячи з практики, не рекомендуємо з’являтися до ТЦК до впорядкування всіх своїх мобілізаційних питань у письмовому порядку з ними. І тільки після підтвердження, що відсторочку надано, можна з’явитися до ТЦК для проставлення відмітки у військовому квитку. Інакше – можна легко опинитися мобілізованим проти закону.

Документи, які підтверджують право на відстрочку

До заяви додаються документи, зазначені в додатку 5 до Порядку відповідно до підстав – оригінали або «копії таких документів, засвідчені в установленому порядку». Але який це порядок – знову ж таки ніде не вказано. Тому наша рекомендація додавати нотаріально засвідчені копії.

Також, крім встановленого Порядком переліку, рекомендуємо прикладати копію військово-облікового документу (ВОД) 

Документи для оформлення відстрочки по догляду по п. 9

Підстави для відстрочки згідно п.9 звучать так: «Зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.»

Згідно останніх змін якщо відстрочку оформлює син, який здійснює постійний сторонній догляд за матір’ю чи батьком, то доводити наявність чи відсутність інших осіб не потрібно. Те саме стосується і військовозобов’язаних, які здійснюють постійний сторонній догляд за хворою дружиною або дитиною.

Якщо ж зять оформлює відстрочку по догляду за хворою тещею чи тестем, то він має право на відстрочку за наявності одночасно двох умов:

  • його дружина сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії, або померла (загинула), або визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, або оголошена померлою,
  • батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд.

Перелік документів для оформлення відстрочки по догляду згідно п.9

  1. 1. Документи, що підтверджують родинні зв’язки (для чоловіка – свідоцтво про шлюб, для сина – свідоцтво про народження і т.д.)
  2. 2. Документ, що підтверджує потребу в постійному догляді – довідка МСЕК з відповідним записом або висновок ЛКК за затвердженою МОЗ формою.
  3. 3. Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – тільки якщо він є.
  4. Лише для зятів.
    4.1. Якщо немає документа про отримання компенсації за догляд, необхідно отримати Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду згідно додатку 8 до Постанови КМУ 560
    4.2. Документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд – один з таких документів:
  5. висновок МСЕК чи ЛКК про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді
  6. довідка про смерть такого члена сім’ї,
  7. рішення суду про визнання його безвісно відсутнім
  8. рішення суду про оголошення померлим
  9. витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин)
    По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою, що потребує догляду.

Документи для оформлення відстрочки по п.13

Підстави для відстрочки згідно п.13: «які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю»

Згідно зі змінами від 16.08.24 року, в даному випадку більше немає потреби подавати підтвердження здійснення догляду чи довідки про отримання компенсації навіть у тих, хто здійснює догляд за вибором матері чи батька з інвалідністю.

Перелік документів для оформлення відстрочки по догляду згідно п.13

  1. 1. Документи, що підтверджують родинні зв’язки (для сина – свідоцтво про народження, (для чоловіка – свідоцтво про народження дружини та свідоцтво про шлюб і т.д.)
  2. 2. Один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними:
  3. інвалідність такої особи,
  4. її потребу у постійному догляді,
  5. перебування під арештом (крім домашнього арешту),
  6. відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.
    По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою з інвалідністю.
  7. 3. Для особи, яка потребує догляду, — один з таких документів:
  8. – довідка МСЕК
  9. – посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
  10. – пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності
  11. 4. Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – якщо він наявний.

Документи для оформлення відстрочки по п. 14

Підстави для відстрочки згідно п.14: «члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи»

Перелік документів для оформлення відстрочки по догляду згідно п. 14:

  1. 1. Документи, що підтверджують родинні зв’язки
  2. По кожному з родичів першого ступеня споріднення (батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, у тому числі усиновлені) – один із документів, що підтверджує їх неможливість здійснювати догляд за особами з інвалідністю I або II групи:

– Документ про  інвалідність такої особи,

–  Висновок ЛКК про потребу у постійному догляді

–  Документ про перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі

По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою з інвалідністю.

  • 2. Ті ж документів для родичів другого ступеня споріднення – якщо відстрочку оформлює родич третього ступеня споріднення. Один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду:
  • – довідка МСЕК
  • – посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
  • – пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності
  • – довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу
  • 4. Висновок ЛКК встановленої МОЗ форми про потребу в постійному догляді (якщо такої інформації немає в довідці МСЕК)
  • 5. Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – якщо він є.
  • 6. Якщо немає документа про отримання компенсації за догляд, необхідно отримати Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду згідно додатку 8

Порядок розгляду заяви на відстрочку по догляду

Заява, разом з пакетом документів, яку ви надаєте для оформлення відстрочки має бути обов’язково зареєстрована РТЦК та СП (рекомендуємо мати ще свій примірник заяви, на якому поставлять реєстраційний номер). Подані документи передаються на розгляд комісії.

Термін розгляду документів складає 7 днів, але не пізніше наступного дня після надходження відповідей на запити. На практиці спостерігається, що розгляд затягується і до місяця часу, тому не варто завчасно хвилюватись. Але все ж, якщо термін розгляду сплив, а про результати розгляду відстрочки і прийняте рішення ТЦК вас не повідомило, Ви можете звернутись до адвоката, який в свою чергу надішле адвокатський запит, і через п’ять днів Ви отримаєте відповідь.

Результат розгляду заяви про відстрочку оформлюється протоколом і може мати два варіанти рішення –  надання відстрочки або відмова у наданні.

Якщо відстрочка надана – військовозобв’язаному надається довідка про відстрочку за затвердженою відповідно Порядку формою. Інформація про отримання відстрочки також має відображатись в державному реєстрі “Оберіг”. Якщо така інформація відсутня, необхідно надіслати до ТЦК відповідну заяву про внесення даних у реєстр або ж скористатись послугою адвоката, який надішле до ТЦК адвокатський запит

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.  Цей строк має бути зазначений в довідці.

Якщо в наданні відстрочки відмовлено – видається письмова відмова за формою, затвердженою Порядком, в якій обов’язково має бути обґрунтована причина відмови. Якщо Ви не погоджуєтесь з рішенням комісії і маєте всі законні підстави для отримання відстрочки, Ви можете звернутись до адвоката і подати Позовну заяву до адміністративного суду. Позовну заяву можна подати протягом 6 місяців з моменту отримання письмової відмови.

При виникненні додаткових запитань – звертайтесь за консультацією до Адвокатського бюро «ОЛЕНИ БУСОЛ», ми детально вивчимо матеріали Вашої справи, надамо повний супровід та підтримку

Напишіть нам

    ×
    Записатись на консультацію

      ×
      Write to us

        ×
        Book a consultation

          ×
          0
            0
            Ваш кошик
            Ваш кошик порожнійПовернутися до магазину